Fossil Fuel Free Investing,

College endowments are just starting to consider the potential divestment of their accounts from fossil fuel producing companies. If 350.org's "Do the Math" tour has any influence, and if the logic of numbers forces institutions to ask the difficult questions, we may see this movement gain steam.

What is holding investors back from embracing a fossil-free portfolio? Lack of investable vehicles? Concern over performance?

I welcome your thoughts.

4 replies

Very interested as well . Haven't yet found any NZ banks apart from Kiwibank that don't invest in fossil fuels. Most investment policies would seek to spread over a number of banks. Easy enough to take money out of shares that are fossil fuel based but the ability to invest funds in a fossil free vehicle is more tricky

Written in July 2013

Rick K. 10°

There is also a perception that anything not including fossil fuels will pay a lower return. I think that's wrong and Solid Energy could be a good example of the riskiness of fossil fuels. As could the Australian economy, especially as China's growth slows dramatically as local government debt there balloons.So I think the perception is there but it may well be wrong.
The other thing is just motivating someone or some people to take the lead on it.

Written in July 2013

Have been looking at this here in NZ. Westpac confirm that they have no "fossil free" investment mechanism. Thats actually amazing isn't it ? Kiwibank may .

Written in September 2013

Občan shromáždění o budoucnosti potravin a zemědělství v Evropě - před EU parlamentu.Letos v létě, zemědělci, občané a mladí lidé budou v souladu s požadavky na reformu společné zemědělské politiky (SZP) přímo do institucí EU. Vyrazit v celé Evropě, budou účastníci dělají jejich cestu do Bruselu na kole, traktoru nebo jakýmkoli jiným způsobem.
Přiveďte své požadavky na budoucnost potravin a zemědělství přímo zástupcům Evropské unie v Bruselu - podílet se na dobré jídlo března PŘIDEJTE SE K NÁM v Bruselu 19. září
مشاوره ازدواج درب اتوماتیک پارکینگ درب اتوماتيک آچیلان در درب اتوماتيک کرکره اي درب اتوماتيک شيشه اي درب اتوماتیک ارسال ایمیل گروهی کسب درآمد تور آنتالیا تور بدروم تور تور کوش آداسی جدیدترین اخبار روز ایران و جهان
Když jsem svůj starý zrekonstruovaný dům (1820), před deseti lety, jsem měl "plechovky" (vestavná stropní svítidla) instalované podél stěn, které byly navrženy pro CFL. Zapomněl jsem, jaký je rozdíl v designu svítidla je, ale zdá se, že to, co byste měli určit, zda jste uvedení v těch druhu svítidel. Lampy Nainstaloval jsem na začátku, jsou stále v provozu (po deseti letech).
Myslím, že znepokojení nad rtuti v žárovky je trochu přehnané. Většina rtuti v lidském těle lze vysledovat lovit spotřeby, zejména velké ryby, jako je tuňák. Ryby získávají rtuť ačkoli oceánské potravního řetězce a emisí z uhelných elektráren. Snížení spotřeby elektrické energie prostřednictvím zachování a účinnost (včetně, ale bez omezení na použití kompaktních zářivek) umožňuje odebrání zastaralých uhelných elektráren a zavedení distribuovaných obnovitelných zdrojů energie, čímž se snižuje množství rtuti chrlily do vzduchu.