Put up a bird nesting box, 112°

Birds, especially species which rely on cavities in trees for nesting, are dwindling because of habitat loss. A simple bird nesting box can fill the role of a tree cavity and provide a nest site

6 comments about this action

Has anyone done this before? Where did they find plans? What time of year is best to do this?

Add a comment or ask a question!

in August 2008

Matthew W., I seem to be following you around here, just 5 hours later... Ours was found on birdsandblooms website. I Don't remember if it's .com or .net, or what. Its best to build a species specific box. If its too generic, it won't suit any species at all. You can do it any time of year. Its nice to have as a winter project, so you can think of spring while you work. I'd put it out a little before whenever spring thaw is in our area. For me, that's year round because we never freeze.

in August 2008

I did a search for "free birdhouse blueprints" and was able to find them that way. Early to mid spring is the best time.

in September 2008

I have a dozen birdhouses in my yard. The birds spread seeds too, so we get flowers in new spaces each spring. It was fun watching the finches picking the sunflower seeds from the sunflowers this summer. The sunflowers we did not plant! The just grew.

in October 2008

we live near a wildlife preserve so the scouts do this as a project every year

in September 2009

Občan shromáždění o budoucnosti potravin a zemědělství v Evropě - před EU parlamentu.Letos v létě, zemědělci, občané a mladí lidé budou v souladu s požadavky na reformu společné zemědělské politiky (SZP) přímo do institucí EU. Vyrazit v celé Evropě, budou účastníci dělají jejich cestu do Bruselu na kole, traktoru nebo jakýmkoli jiným způsobem.
Přiveďte své požadavky na budoucnost potravin a zemědělství přímo zástupcům Evropské unie v Bruselu - podílet se na dobré jídlo března PŘIDEJTE SE K NÁM v Bruselu 19. září
مشاوره ازدواج درب اتوماتیک پارکینگ درب اتوماتيک آچیلان در درب اتوماتيک کرکره اي درب اتوماتيک شيشه اي درب اتوماتیک ارسال ایمیل گروهی کسب درآمد تور آنتالیا تور بدروم تور تور کوش آداسی جدیدترین اخبار روز ایران و جهان
Když jsem svůj starý zrekonstruovaný dům (1820), před deseti lety, jsem měl "plechovky" (vestavná stropní svítidla) instalované podél stěn, které byly navrženy pro CFL. Zapomněl jsem, jaký je rozdíl v designu svítidla je, ale zdá se, že to, co byste měli určit, zda jste uvedení v těch druhu svítidel. Lampy Nainstaloval jsem na začátku, jsou stále v provozu (po deseti letech).
Myslím, že znepokojení nad rtuti v žárovky je trochu přehnané. Většina rtuti v lidském těle lze vysledovat lovit spotřeby, zejména velké ryby, jako je tuňák. Ryby získávají rtuť ačkoli oceánské potravního řetězce a emisí z uhelných elektráren. Snížení spotřeby elektrické energie prostřednictvím zachování a účinnost (včetně, ale bez omezení na použití kompaktních zářivek) umožňuje odebrání zastaralých uhelných elektráren a zavedení distribuovaných obnovitelných zdrojů energie, čímž se snižuje množství rtuti chrlily do vzduchu.