Quit Smoking, 270°

The world not an objective whole, seperate from ourselves, so what we do to ourselves, like smoking, is not only bad for our lungs but for the world. You are the world, so take care of your world first, and the ripple effect will be tremendous. I commit to quit smoking because I think it can help combat global warming.

9 comments about this action

Do you have a question, solution or thought on this?
Add a comment and help others!

in August 2008

quit April 12, 2003. It's was hard, but it's been great! I can now climb mountians!

in September 2008

Of course there's that old cliché that's so true...
DON'T START!

in March 2009

I've never felt the urge to smoke and never have, but I understand it's quite a challenge to kick the habit.

Good on you all for giving it a go! I wish you all strength.

in April 2009

Done it! Just over a year smoke free!

in July 2009

Yep, very hard to do, but it is good in any way imaginable:
- For yourself it means a healthier life and less spending of money
- For the people around you it's heathier as well, and the smell of smoke, I've come to realize this after I quit, is really horrible.
- And, if enough people would stop smoking it would make the land used for growing tobacco available to other, more useful crops, or to reforestation. Of course you could think jobs would be lost due to this, and that's what the tobacco lobbies managed to convince the goverments of, but nearly everything in this specific industry, from the planting to the final product, is automated nowadays, so the people losing their jobs would really be insignificant if we look at the huge numbers of unemployed created by the financial crisis.

in July 2009

I quit 23 years ago when I arrived in New Zealand. I absolutely hate the cigarette smoke now. It's revolting.

in September 2009

Nike Free Run Shoes http://www.freerunshoes-vip.com/ Nike Free Run Shoes
Nike Air Max Shoes http://www.anzonz.com/ Nike Air Max Shoes
nike nfl jerseys http://www.nflshop-us.net/ nike nfl jerseys
Nike Air Max http://www.nikeairmaxshoes-factory.com/ Nike Air Max
Nike Air Jordans Discount http://www.peaksneaker.com/">Nike Air Jordans Discount

in September 2012

Občan shromáždění o budoucnosti potravin a zemědělství v Evropě - před EU parlamentu.Letos v létě, zemědělci, občané a mladí lidé budou v souladu s požadavky na reformu společné zemědělské politiky (SZP) přímo do institucí EU. Vyrazit v celé Evropě, budou účastníci dělají jejich cestu do Bruselu na kole, traktoru nebo jakýmkoli jiným způsobem.
Přiveďte své požadavky na budoucnost potravin a zemědělství přímo zástupcům Evropské unie v Bruselu - podílet se na dobré jídlo března PŘIDEJTE SE K NÁM v Bruselu 19. září
مشاوره ازدواج درب اتوماتیک پارکینگ درب اتوماتيک آچیلان در درب اتوماتيک کرکره اي درب اتوماتيک شيشه اي درب اتوماتیک ارسال ایمیل گروهی کسب درآمد تور آنتالیا تور بدروم تور تور کوش آداسی جدیدترین اخبار روز ایران و جهان
Když jsem svůj starý zrekonstruovaný dům (1820), před deseti lety, jsem měl "plechovky" (vestavná stropní svítidla) instalované podél stěn, které byly navrženy pro CFL. Zapomněl jsem, jaký je rozdíl v designu svítidla je, ale zdá se, že to, co byste měli určit, zda jste uvedení v těch druhu svítidel. Lampy Nainstaloval jsem na začátku, jsou stále v provozu (po deseti letech).
Myslím, že znepokojení nad rtuti v žárovky je trochu přehnané. Většina rtuti v lidském těle lze vysledovat lovit spotřeby, zejména velké ryby, jako je tuňák. Ryby získávají rtuť ačkoli oceánské potravního řetězce a emisí z uhelných elektráren. Snížení spotřeby elektrické energie prostřednictvím zachování a účinnost (včetně, ale bez omezení na použití kompaktních zářivek) umožňuje odebrání zastaralých uhelných elektráren a zavedení distribuovaných obnovitelných zdrojů energie, čímž se snižuje množství rtuti chrlily do vzduchu.