Harvest Rainwater, 304°

Mains water requires energy to pump and purify, the chemicals involved are bad for you, your garden, and the environment in general, not only in their use but their production and transportation. Harvest and store rainwater to water your garden, wash your bicycle, fill your birdbath.

9 comments about this action

I have a 1000 litre cube. It was pretty cheap to buy and when it was delivered it was installed onto the downpipe. Unfortunately it gets empty after a fortnight of watering the garden in summer when there is no rain, and in winter it stays full all the time when no watering is needed, but in spring and autumn it comes into it's own.

in July 2008

I'll install water tanks when we buy our own house. We're currently in a short term rental while we look to buy.

in July 2008

Do you have a question, solution or thought on this?
Add a comment and help others!

in August 2008

We're building anew and will be installing two 50,000 L tanks onsite, eventually with a grey water re-use system to feed used water from vanities, shower and sinks (not kitchen sink mind) to the garden.

in December 2008

here in the Philippines we've already doing this year by year..

in September 2010

Dear Rain Harvesters,

Please be careful when collecting water. Some places have laws preventing the collection of rainwater. For example, some states, here in the United States ban rainwater collection not just because they want to control people but because it is a serious health issue. Safety can extend a lot farther than someones own back yard.

Look at the last sentance on page 20.
http://www.cdc.gov/nceh/ehs/Docs/When_Every_Drop_Counts.pdf

West Nile virus never use to exist here in the united states. Now it does. It has an opportunity to spead faster when humans are careless. Mosquitoes get the virus from by biting infected birds. Then the mosquito bites a person. It can be painful and fatal for the person who has been bitten.

http://www.cdc.gov/healthywater/global/
http://www.cdc.gov/ncidod/dvbid/westnile/index.htm

Videos I liked regarding West Nile:

This one is from the university of colorado via youtube.

This one is from sciencenorth.ca in Canada.

Further Reading:
Analyses of Dengue Fever and Aedes aegypti
http://scholarlyrepository.miami.edu/oa_dissertations/18/

Post Script,

If you see little wiggley things, tell them there is no room for wiggle room!

in September 2012

(continued)
Post Post Script

The following article for example does not mention these risks and and ways to prevent them.

http://www.naturalnews.com/029286_rainwater_collection_water.html

in September 2012

(Last But Not Least).....

......A Nefarious Creature.


Mosquito laying eggs, eggs hatching (#311) by nature1upclose

in September 2012

Občan shromáždění o budoucnosti potravin a zemědělství v Evropě - před EU parlamentu.Letos v létě, zemědělci, občané a mladí lidé budou v souladu s požadavky na reformu společné zemědělské politiky (SZP) přímo do institucí EU. Vyrazit v celé Evropě, budou účastníci dělají jejich cestu do Bruselu na kole, traktoru nebo jakýmkoli jiným způsobem.
Přiveďte své požadavky na budoucnost potravin a zemědělství přímo zástupcům Evropské unie v Bruselu - podílet se na dobré jídlo března PŘIDEJTE SE K NÁM v Bruselu 19. září
مشاوره ازدواج درب اتوماتیک پارکینگ درب اتوماتيک آچیلان در درب اتوماتيک کرکره اي درب اتوماتيک شيشه اي درب اتوماتیک ارسال ایمیل گروهی کسب درآمد تور آنتالیا تور بدروم تور تور کوش آداسی جدیدترین اخبار روز ایران و جهان
Když jsem svůj starý zrekonstruovaný dům (1820), před deseti lety, jsem měl "plechovky" (vestavná stropní svítidla) instalované podél stěn, které byly navrženy pro CFL. Zapomněl jsem, jaký je rozdíl v designu svítidla je, ale zdá se, že to, co byste měli určit, zda jste uvedení v těch druhu svítidel. Lampy Nainstaloval jsem na začátku, jsou stále v provozu (po deseti letech).
Myslím, že znepokojení nad rtuti v žárovky je trochu přehnané. Většina rtuti v lidském těle lze vysledovat lovit spotřeby, zejména velké ryby, jako je tuňák. Ryby získávají rtuť ačkoli oceánské potravního řetězce a emisí z uhelných elektráren. Snížení spotřeby elektrické energie prostřednictvím zachování a účinnost (včetně, ale bez omezení na použití kompaktních zářivek) umožňuje odebrání zastaralých uhelných elektráren a zavedení distribuovaných obnovitelných zdrojů energie, čímž se snižuje množství rtuti chrlily do vzduchu.