Use emails more and Avoid printing emails, 223°

Use email:
Now internet awareness spread across globe use as much as emails as communication mode than any other. Particularly business if they start using email as media for communicating invoices, statements etc will save trees and slows down de-forestation.

Avoid printing email:
Unless it is occassionally stop printing emails as it would have more impact than print media considering huge email users - business, industry, people at large from forms and fields

Spread message:
Spread environmental conciousness among masses with a message "Please consider the environment - do you really need to print this email?" in your emails.

4 comments about this action

Sometimes you print to keep a record of something important on the screen - like order confirmations. Printing to pdf is a good alternative, but for a while was complicated for me at least. Recently, I found a free app called "PDF reDirect v2" that makes it super easy. Highly recommend it.

in January 2010

Yeah it is one of the ways to save the earth. We can save lot of trees from cutting down. Because, the use of paper will be lesser! Some governments around world are already moving onto the electronic mails and sms(phone message). Thank you for your post!
outlook support

in May

This is very very good article. Thanks for sharing. Nice posting.
| homestay di jogja | tiket pesawat promo

this month

Občan shromáždění o budoucnosti potravin a zemědělství v Evropě - před EU parlamentu.Letos v létě, zemědělci, občané a mladí lidé budou v souladu s požadavky na reformu společné zemědělské politiky (SZP) přímo do institucí EU. Vyrazit v celé Evropě, budou účastníci dělají jejich cestu do Bruselu na kole, traktoru nebo jakýmkoli jiným způsobem.
Přiveďte své požadavky na budoucnost potravin a zemědělství přímo zástupcům Evropské unie v Bruselu - podílet se na dobré jídlo března PŘIDEJTE SE K NÁM v Bruselu 19. září
مشاوره ازدواج درب اتوماتیک پارکینگ درب اتوماتيک آچیلان در درب اتوماتيک کرکره اي درب اتوماتيک شيشه اي درب اتوماتیک ارسال ایمیل گروهی کسب درآمد تور آنتالیا تور بدروم تور تور کوش آداسی جدیدترین اخبار روز ایران و جهان
Když jsem svůj starý zrekonstruovaný dům (1820), před deseti lety, jsem měl "plechovky" (vestavná stropní svítidla) instalované podél stěn, které byly navrženy pro CFL. Zapomněl jsem, jaký je rozdíl v designu svítidla je, ale zdá se, že to, co byste měli určit, zda jste uvedení v těch druhu svítidel. Lampy Nainstaloval jsem na začátku, jsou stále v provozu (po deseti letech).
Myslím, že znepokojení nad rtuti v žárovky je trochu přehnané. Většina rtuti v lidském těle lze vysledovat lovit spotřeby, zejména velké ryby, jako je tuňák. Ryby získávají rtuť ačkoli oceánské potravního řetězce a emisí z uhelných elektráren. Snížení spotřeby elektrické energie prostřednictvím zachování a účinnost (včetně, ale bez omezení na použití kompaktních zářivek) umožňuje odebrání zastaralých uhelných elektráren a zavedení distribuovaných obnovitelných zdrojů energie, čímž se snižuje množství rtuti chrlily do vzduchu.