Use Recycle Products, 421°

Use always recycle products as after usage they can be used again

6 comments about this action

Using recycled products is better than buying new, but it also depends on the product.

If it's a powered product, you really have to question how necessary it is in the first place.

in July 2008

To be clear, there is a difference between reusing products, as in buying second hand clothes, cars, computers, etc and using products made from recycled content, such as paper products and clothing made from recycled plastic. Reusing beats recycling hands down and should be practiced when at all possible, reducing is even better.

in August 2008

Do you have a question, solution or thought on this?
Add a comment and help others!

in August 2008

I agree with Leanne V.’s views here. I always prefer using recycled products especially the electronic products that consume more energy and resources to produce new ones than recycling the old ones. I prefer buying recycled printer cartridges. A Peter-borough, UK based company sell recycled cartridges and also take the empty original cartridges and pay you money for that. You can check out their website here. http://gtrecycling.com/recycle

in August 2010

Many people like to use power tools to speed up the work, but would you kill the Earth the only home we will ever have. People are willing to destroy our home. why are people willing to destroy us. If humans are willing to destroy the earth than I am not human.

in March 2012

Občan shromáždění o budoucnosti potravin a zemědělství v Evropě - před EU parlamentu.Letos v létě, zemědělci, občané a mladí lidé budou v souladu s požadavky na reformu společné zemědělské politiky (SZP) přímo do institucí EU. Vyrazit v celé Evropě, budou účastníci dělají jejich cestu do Bruselu na kole, traktoru nebo jakýmkoli jiným způsobem.
Přiveďte své požadavky na budoucnost potravin a zemědělství přímo zástupcům Evropské unie v Bruselu - podílet se na dobré jídlo března PŘIDEJTE SE K NÁM v Bruselu 19. září
مشاوره ازدواج درب اتوماتیک پارکینگ درب اتوماتيک آچیلان در درب اتوماتيک کرکره اي درب اتوماتيک شيشه اي درب اتوماتیک ارسال ایمیل گروهی کسب درآمد تور آنتالیا تور بدروم تور تور کوش آداسی جدیدترین اخبار روز ایران و جهان
Když jsem svůj starý zrekonstruovaný dům (1820), před deseti lety, jsem měl "plechovky" (vestavná stropní svítidla) instalované podél stěn, které byly navrženy pro CFL. Zapomněl jsem, jaký je rozdíl v designu svítidla je, ale zdá se, že to, co byste měli určit, zda jste uvedení v těch druhu svítidel. Lampy Nainstaloval jsem na začátku, jsou stále v provozu (po deseti letech).
Myslím, že znepokojení nad rtuti v žárovky je trochu přehnané. Většina rtuti v lidském těle lze vysledovat lovit spotřeby, zejména velké ryby, jako je tuňák. Ryby získávají rtuť ačkoli oceánské potravního řetězce a emisí z uhelných elektráren. Snížení spotřeby elektrické energie prostřednictvím zachování a účinnost (včetně, ale bez omezení na použití kompaktních zářivek) umožňuje odebrání zastaralých uhelných elektráren a zavedení distribuovaných obnovitelných zdrojů energie, čímž se snižuje množství rtuti chrlily do vzduchu.