Get Your Own Website with a Bright Green Web Host, 93°

Your website, as an expression of your vision and passion, is the greatest shot you've got at making a difference in the world. Having a website and a strong internet presence has become a necessity for aspiring entrepreneurs, businesses, and infomarketers. So if you're committed to taking direct action and getting a website, why not host your site with a company that is also taking direct action to make a positive impact on the world.

4 comments about this action

And which company would that be?

in November 2008

I'd recommend Dreamhost.com. I host my site (darksearch.org) with them.

They're 100% carbon neutral, and give some pretty amazing prices for their hosting. I've been extremely impressed with their level of service too. They take a bit more of a relaxed, personal approach to their support correspondence - lets you know the person helping you took the time to read your email and write a responce rather than cutting and pasting a generic one.

P.S.
Use the same coupon code I did... 35PLUS1FREE gave me my darksearch.org domain free for life and a $35 discount.

in November 2008

I use Dreamhost for my sites too, and totally agree with L - their service has been great and the costs have been comparable to pretty much any decent host (and it's fun to have their little "Green Hosting" logo in my site footers).

in February 2012

Občan shromáždění o budoucnosti potravin a zemědělství v Evropě - před EU parlamentu.Letos v létě, zemědělci, občané a mladí lidé budou v souladu s požadavky na reformu společné zemědělské politiky (SZP) přímo do institucí EU. Vyrazit v celé Evropě, budou účastníci dělají jejich cestu do Bruselu na kole, traktoru nebo jakýmkoli jiným způsobem.
Přiveďte své požadavky na budoucnost potravin a zemědělství přímo zástupcům Evropské unie v Bruselu - podílet se na dobré jídlo března PŘIDEJTE SE K NÁM v Bruselu 19. září
مشاوره ازدواج درب اتوماتیک پارکینگ درب اتوماتيک آچیلان در درب اتوماتيک کرکره اي درب اتوماتيک شيشه اي درب اتوماتیک ارسال ایمیل گروهی کسب درآمد تور آنتالیا تور بدروم تور تور کوش آداسی جدیدترین اخبار روز ایران و جهان
Když jsem svůj starý zrekonstruovaný dům (1820), před deseti lety, jsem měl "plechovky" (vestavná stropní svítidla) instalované podél stěn, které byly navrženy pro CFL. Zapomněl jsem, jaký je rozdíl v designu svítidla je, ale zdá se, že to, co byste měli určit, zda jste uvedení v těch druhu svítidel. Lampy Nainstaloval jsem na začátku, jsou stále v provozu (po deseti letech).
Myslím, že znepokojení nad rtuti v žárovky je trochu přehnané. Většina rtuti v lidském těle lze vysledovat lovit spotřeby, zejména velké ryby, jako je tuňák. Ryby získávají rtuť ačkoli oceánské potravního řetězce a emisí z uhelných elektráren. Snížení spotřeby elektrické energie prostřednictvím zachování a účinnost (včetně, ale bez omezení na použití kompaktních zářivek) umožňuje odebrání zastaralých uhelných elektráren a zavedení distribuovaných obnovitelných zdrojů energie, čímž se snižuje množství rtuti chrlily do vzduchu.