Support your local farmers' market, 933°

Locally-grown produce can reduce the amount of energy required to grow and transport the food to you by 20%.

81 comments about this action

I love the Logan Square and Federal Plaza Farmer's Markets. I hope both grow.

in June 2008

We grow some and we are part of a very local CSA. We fill in at the farmers market.

in July 2008

If you're in Christchurch, you have to check out the Lyttelton Farmers market (cold in winter but worth it!).

Carlin Archer
www.ecobob.co.nz

in July 2008

Do you have a question, solution or thought on this?
Add a comment and help others!

in August 2008

Cronton Garden Centre holds a market every 4 weeks and The Hollies at Little Stretton,Warrington we support well even though the goods are more expensive than the big hypermarkets.

in March 2009

Every Friday morning on my way to work I wander through the Oakland Farmer's Market...love the fresh veggies and fruit (especially the kiwi). What are your favorite things to get at your farmer's market? Kiwi, grapefruit, and almonds are delish at mine!

in July 2009

I have been doing this for a few years, and the markets get better and better. Bought my first CSA ths year. It has been a wonderful learning experience, and my family and I are eating so much better.

in August 2009

...following farmers is not only for the sake of this project, but also to help their business and the also the business of the country become healthy...

in September 2010

Love fresh produce and supporting local farmers. I'm even surprised by how better a peach tastes when purchased straight from the farmer rather than the supermarket.

in September 2010

Living in NYC makes this too easy. The year-round Union Square farmers' market is totally amazing, and my neighborhood in Queens has a smaller seasonal farmers' market just a few blocks from my home.

in February 2012

l love my farmers and also encourage them to go organic to protect their environment and health

in April 2012

The great information is here. I love such post bcz we can get a few useful information from this particular blog. I be expecting more post from you. Planned Breedings

in October 2014

Good information UP Board 12th Result

UP Board Intermediate Result

UP Board 12th Result

UP Board Intermediate Result Nice tricks to help people ,, keep it up

in April 2015

Thanks for sharing. I wish it will be beneficial for too many individuals that are looking for this subject.
Home Insurance Calgary
Business Insurance Ontario
calgary auto insurance

in September 2015

BestindiaBlog

in December 2015

Locally-grown products are usually cheaper because they dont have the cost to transport from the other places.We should support them. mino monsters 2 evolution hack

in January

Paykasa satın al bakiyelerindeki özel ayrılışım olacaktır. Paykasa satın al bölümündeki özel bakiyeli kart dışında farklı bir limit aşımı kesinlikle olmaz. Kart üzerinde ne kadar bakiye var ise o kullandırılır. Bu şekilde kontrol altına alınan bir alışveriş sağlaması yapılmış olur. http://www.paykasaal.gen.tr

in January

IPL Prediction
Match Prediction
Cricket Schedule

our crew are going to be captained by simply Mahendra Singh Dhoni and also head instructor will likely be Stephen Fleming, who was simply while using the The indian subcontinent chief in the now dangling Chennai Tremendous Kings.Previously inside few days, Hrishikesh Kanitkar seemed to be branded as the asst instructor from the Pune franchise's.

in February

Buenos días encontré la Flipkart app for pc
sonrisa esto soy gracias al 2 whatsapp in one android
este Geometery Dash for pc
Sr. Geraldo, que download Xender for pc
recibí un Midori Browser for pc windows
préstamo de 60.000€ y una Billionaire for pc
de mi colega recibió también préstamos del este download folder lock for pc
Sr. sin ninguna Facetime for pc
dificultad. Le download flv player for pc
aconsejo más ustedes Baidu browser for pc
no equivoco a persona ni de camino si quiere efectivamente
presentar una solicitud de flv player for pc
préstamo de dinero Crime Coast for pc
para su proyecto y cualquier otro. Publico este mensaje porque el Sr. GERALDO, me hizo bien con este préstamo yo le jura yo es propietario Criminal case game for pc
de una tienda. Entonces le Swiftkey Keyboard for pc
aconsejo contactarlo y le satisfará para todos los servicios que le pedirá. Ahí tienes su dirección de correo electrónico:

last month

Türkiye Astropay Otopay Paykasa Astropay Cashixir astropay Otopay Otopay satış temsilcisi hesaplı ve güvenli alış veriş.

last month

I read your blog really its informative and unique blog which provide awesome information .
Love Marriage Specialist Astrologer
Love Problem Solution Specialist

last month

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımız gün geçtikçe daha da kolaylaşmaya başladı ve internet ortamında dolandırıcılarla mücadele eden bir kartımız var artık paykasa kart peki bu Paykasa kart nedir.

Paykasa ön ödemeli tek kullanımlık bir sanal karttır 16 haneli pinden oluşur diğer kartlar gibi cebinizde cüzdanınızda taşıyamazsınız lazım olduğunda 10 veya 20 euro olarak satın alırsınız burada limiti siz belirliyorsunuz baş vuru yok beklemek yok birkaç dakikada alıp hemen kullanabilirsiniz avantajları hiçbir kimlik ve kredi kartı bilgisi vermeden internetin tüm mecralarında kullanabilirsiniz kalan paykasalarınızı da paykasa kart işlemi yaparak hesabınıza geri alabilirsiniz.

Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz sanal kartlar bir nevi internet ortamında güvenliğimizi sağladığını duyuyoruz ve bir çok alanda bizlere kredi kartı bilgisi ve kişisel bilgi paylaşımı yapmadan alışveriş imkanı veya gold üyelik işlemleri yapma imkanları sunuyor kısacası internette insanları dolandırarak haksız kazanç elde etmek isteyen insanların önüne geçiyor. http://www.paykasakartsatinal.gen.tr/

this week

Astropay kart ön ödemeli sanal karttır limitini siz belirlersiniz kredi kartları gibi alımı haftalar aylar sürmez ve diğer kartlar gibi fiziksel değildir elle tutulmaz 16 haneli pin kodundan oluşur anlaşmalı sitelerden dilediğiniz gibi güvenli bir şekilde ürün satın alabilir arkadaşlık sitelerine üyelikler vip film izleme gibi daha bir çok işlemi yapabilirsiniz.

Neden mi Astropay kullanmalısınız işlem yapmak istediğiniz sitelere güvenmiyor veya kart bilgilerinizin başkalarının ellerine geçmesinden korkuyorsanız kullanmalısınız Astropay kartta hiç bir şekilde kişisel bilgi vermiyorsunuz tek kullanımlık olduğundan 10 dolar 20 dolar yani ihtiyacınızın olduğu kadar alıp tek seferde kullanıyorsunuz örneğin kartınızda kalan 2 veya 3 doları da astropay kart işlemi yaparak hesabınıza geri alabilirsiniz. http://www.astropaykartsatinal.gen.tr/

this week

Gelişen Türkiye ile birlikte nano teknoloji çağını yakalımış bir ülkede yaşamaktayız hayatımızda bir çok alanda kolaylaşsada maddi ve manevi dolandırıcılarda türemekte işte geçtiğimiz günlerde tek kullanımlık ön ödemeli kartları geliştirerek otopay kartı piyasaya sürdüler otopay kart ile dilediğiniz dilediğiniz web siteden alışverişlerinizi kolayca kimlik veya kredi kartı bilgisi vermeden kolayca yapabilirsiniz.

Başvuru veya hak kazanma gibi bir durum yoktur anlaşmalı sitelerden kolayca bir iki dakikada satın alabilirsiniz euro kurundan işlem gördüğünden siz TL karşılığını ödeyerek satın alabilirsiniz limiti siz belirlemektesiniz. http://www.otopaykartal.gen.tr/

this week