Food for Change: eat only plant-based foods for one whole MONTH, 102°

Ok, now this might seem really hard for someone who has not done this before. Some good motivation could be needed. Reading the book "The China Study" by Colin T. Campbell would help of course - www.thechinastudy.com - it's about the connection between modern "western" degenerative diseases like heart disease, diabetes, osteoporosis etc and the foods we in the industrial nations consume in such large amounts. Definitely worth the effort, it has added much to my appreciation of the subject.

The plant-based-food-for-one-month challenge is spelled out in this book as well.
Enjoy the journey! you can always go back to eating steaks n burgers later :-)

6 comments about this action

Meat is plant-based food. Something about heart disease and diabetes as well as cancer is not just WHAT food you are eating, but the quality of said food and the chemicals in that food. Organically raised fish is far healthier for you than standard potatoes. The content of most people's water is suspicious as well. Chlorine, amongst others, over time can be very unhealthy for anyone.

So, the suggestions here is to eat better quality foods, including a well-rounded diet that gives you a balance of all vitamins and minerals.

in December 2008

duh?

in February 2009

I know what you mean, I have the same issue!
http://www.yachtbooker.de/beneteau/Yachtcharter-oceanis-34-3cab.html

in January

We know that the none veg food which we get from outside contains harmful color and oxidants which can cause even cancer and other malicious diseases. Doctors recommend that everyone should include leafy vegetables in their diet in order to stay healthy.
cure for snoring

in March

This is very very good article. Thanks for sharing. Nice posting.
| guest house jogja | tiket pesawat murah

this month

Občan shromáždění o budoucnosti potravin a zemědělství v Evropě - před EU parlamentu.Letos v létě, zemědělci, občané a mladí lidé budou v souladu s požadavky na reformu společné zemědělské politiky (SZP) přímo do institucí EU. Vyrazit v celé Evropě, budou účastníci dělají jejich cestu do Bruselu na kole, traktoru nebo jakýmkoli jiným způsobem.
Přiveďte své požadavky na budoucnost potravin a zemědělství přímo zástupcům Evropské unie v Bruselu - podílet se na dobré jídlo března PŘIDEJTE SE K NÁM v Bruselu 19. září
مشاوره ازدواج درب اتوماتیک پارکینگ درب اتوماتيک آچیلان در درب اتوماتيک کرکره اي درب اتوماتيک شيشه اي درب اتوماتیک ارسال ایمیل گروهی کسب درآمد تور آنتالیا تور بدروم تور تور کوش آداسی جدیدترین اخبار روز ایران و جهان
Když jsem svůj starý zrekonstruovaný dům (1820), před deseti lety, jsem měl "plechovky" (vestavná stropní svítidla) instalované podél stěn, které byly navrženy pro CFL. Zapomněl jsem, jaký je rozdíl v designu svítidla je, ale zdá se, že to, co byste měli určit, zda jste uvedení v těch druhu svítidel. Lampy Nainstaloval jsem na začátku, jsou stále v provozu (po deseti letech).
Myslím, že znepokojení nad rtuti v žárovky je trochu přehnané. Většina rtuti v lidském těle lze vysledovat lovit spotřeby, zejména velké ryby, jako je tuňák. Ryby získávají rtuť ačkoli oceánské potravního řetězce a emisí z uhelných elektráren. Snížení spotřeby elektrické energie prostřednictvím zachování a účinnost (včetně, ale bez omezení na použití kompaktních zářivek) umožňuje odebrání zastaralých uhelných elektráren a zavedení distribuovaných obnovitelných zdrojů energie, čímž se snižuje množství rtuti chrlily do vzduchu.