Make Access to Clean Water A Fundamental Human Right, 83°

Sign the petition to add a 31st article to the Universal Declaration of Human Rights, establishing access to clean water as a fundamental human right. - http://article31.org/

2 comments about this action

Be careful!

While access to clean water is very important for people who only have very poor water, it is important to make sure that the levels are not too excessively strict.

The human body has evolved to be able to cope with a certain level of germs etc and it is pointless to deliver water above that.

For instance, the water supply in my area is not chemically treated. The water tastes great and nobody in the area has been made sick by the water. But testing shows some level of germs that authorities would like to stamp out.One reliable and cost effective way to do that is to use chlorination, so now the authorities are considering chlorinating the water to make it germ free.

I'd far rather a low level of germs than having chorine!

I'm lucky in that I live in a democracy where myself and others can rally against the authorities and I'm sure sense will prevail.

In third world countries the authorities will often ride rough-sod over what communities need. Philanthropists are often insensitive to the real issues and real needs.

in December 2008

Občan shromáždění o budoucnosti potravin a zemědělství v Evropě - před EU parlamentu.Letos v létě, zemědělci, občané a mladí lidé budou v souladu s požadavky na reformu společné zemědělské politiky (SZP) přímo do institucí EU. Vyrazit v celé Evropě, budou účastníci dělají jejich cestu do Bruselu na kole, traktoru nebo jakýmkoli jiným způsobem.
Přiveďte své požadavky na budoucnost potravin a zemědělství přímo zástupcům Evropské unie v Bruselu - podílet se na dobré jídlo března PŘIDEJTE SE K NÁM v Bruselu 19. září
مشاوره ازدواج درب اتوماتیک پارکینگ درب اتوماتيک آچیلان در درب اتوماتيک کرکره اي درب اتوماتيک شيشه اي درب اتوماتیک ارسال ایمیل گروهی کسب درآمد تور آنتالیا تور بدروم تور تور کوش آداسی جدیدترین اخبار روز ایران و جهان
Když jsem svůj starý zrekonstruovaný dům (1820), před deseti lety, jsem měl "plechovky" (vestavná stropní svítidla) instalované podél stěn, které byly navrženy pro CFL. Zapomněl jsem, jaký je rozdíl v designu svítidla je, ale zdá se, že to, co byste měli určit, zda jste uvedení v těch druhu svítidel. Lampy Nainstaloval jsem na začátku, jsou stále v provozu (po deseti letech).
Myslím, že znepokojení nad rtuti v žárovky je trochu přehnané. Většina rtuti v lidském těle lze vysledovat lovit spotřeby, zejména velké ryby, jako je tuňák. Ryby získávají rtuť ačkoli oceánské potravního řetězce a emisí z uhelných elektráren. Snížení spotřeby elektrické energie prostřednictvím zachování a účinnost (včetně, ale bez omezení na použití kompaktních zářivek) umožňuje odebrání zastaralých uhelných elektráren a zavedení distribuovaných obnovitelných zdrojů energie, čímž se snižuje množství rtuti chrlily do vzduchu.